Кисели шери домати: Малку поинаква зимница

Кисели шери домати: Малку поинаква зимница

Оваа зимница ќе ја правите секоја сезона.

Состојки:

 • 1,5 кг шери домати
 • малку свеж рузмарин
 • 4 чешниња лук
 • босилек
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка сол
 • бибер во зрно
 • мешавина од суви зачини по вкус
 • 400 мл вода за прелив
 • 100 мл алкохолен оцет за прелив

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере ставете вода и оцет и додајте зачини. Оставете да зоврие. Во теглите редете домати, лук и рузмарин. Потоа налијте зготвен прелив. Пастеризирајте ги теглите.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула