Карфиол со јајца – брз ручек

Карфиол со јајца – брз ручек

Брза и лесна подготовка. Вкусен ручек од карфиол.

Состојки:

  • 450 гр исчистен карфиол
  • 5 јајца
  • сол
  • 4 лажици масло
  • малку путер

Начин на подготовка:

  1. Карфиолот измијте го и иситнете го. Загрејте масло, додајте карфиол и малку сол. Динстајте поклопено околу 15 минути со често мешање и на умерена температура.

     

  2. Додајте јајца и измешајте. Уште малку посолете и пржете уште минута. Додајте малку путер да биде посочно.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула