Домашен сладолед на стапчиња

Домашен сладолед на стапчиња

Омилениот десерт во летните денови…

Состојки:

  • 300 гр свежо манго
  • 1/2 шолја слатка павлака
  • 1/4 шолја кондензирано млеко од кокос
  • бело растопено чоколадо за топинг

Начин на подготовка:

  1. Во блендер разматете манго, кое претходно сте го исечкале на коцки, потоа додајте слатка павлака и кондензирано млеко и матете додека не стане глатко. Смесата ставете ја во силиконски калапи за сладолед.

     

  2. Растопете бело чоколадо и прелијте го сладоледот. Ставете стапчиња и замрзнете додека целосно не смрзне.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула