Смути од лубеница, диња и ѓумбир

Смути од лубеница, диња и ѓумбир

Вкусна и здрава напивка…

Состојки:

 • 1/2 мала диња
 • исто толку (во грамажа) лубеница
 • банана
 • портокал
 • 1-2 см корен свеж ѓумбир
 • 1-2 лажички мед
 • малку свежо нане и една рака боровница за декорација

Начин на подготовка:

 1. Во блендерот ставете сечкана диња, лубеница, банана, рендан ѓумбир, сок од портокал, малку мед, свежи листови нане и коцки мраз.

   

 2. Добро измиксајте, ставете во разладени чаши и сервирајте со листови нане и свежи боровници.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте