Пиперки во сос од домати: Зимница за чиста десетка

Пиперки во сос од домати: Зимница за чиста десетка

Зимница која ќе ја правите секоја сезона.

Состојки:

 • 3 кг пиперки
 • 2 кг домати
 • магдонос
 • целер
 • масло
 • шеќер
 • сол
 • лук
 • бибер
 • вински оцет

Начин на подготовка:

 1. Излупете домати, потоа иситнете ги. Префрлете во тенџере, зачинете и згответе сос. Ставете ги пиперките, додека не омекнат, 3 минути. Потоа пиперките редете ги во стерилизирани тегли, додајте го остатокот од сосот. Пастеризирајте.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте