Овошна салата со маскарпоне

Овошна салата со маскарпоне

Вкусна овошна салата…

Состојки:

 • 2 зрели праски
 • 50 гр шеќер
 • 100 гр маскарпоне
 • шлаг
 • капка екстракт од ванила
 • 16 малини
 • 1 рака фстаци, грубо исечкани
 • 1 лажица јаворов сируп

Начин на подготовка:

 1. Праските излупете ги, исечкајте ги и наредете ги во четири садови за сервирање. Посиепте ги со малку шеќер. Разматете лесно маскарпоне, шлаг, екстракт од ванила и останатиот шеќер.

   

 2. Со лажица ставајте на праските и на тоа наредете малини и посипете со фстаци. Декорирајте со јаворов сируп.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте