Брз и вкусен десерт од банана

Брз и вкусен десерт од банана

Одличен десерт кој ќе го обожавате!

Состојки:

  • 1 банана исечкана на кругови
  • 1 лажица мед
  • 1 лажица вода
  • цимет
  • маслиново или кокосово масло

Начин на подготовка:

  1. Маслото загрејте го во тава. Испржете кругови банани 1-2 минута од секоја страна.
  2. Измешајте лажица мед и лажица вода.
  3. Тргнете ја тавата од оган и прелијте ги бананите со меден сос.
  4. Почекајте да се изладат и посипете со цимет.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта