Чоколадни путер мафини со Битолски путер крем, по рецепт на martinascooking

Чоколадни путер мафини со Битолски путер крем, по рецепт на martinascooking

Мафините се омилените слатки на децата и возрасните низ целиот свет. Оние кои се љубители на мафини знаат дека постојат два типа – британски и американски. Датираат уште од 19-тиот век и покрај тоа што може да ги подготвите во блага варијанта, тие исто така се многу вкусни и доколку ги направите во солен специјалитет.

Не постои човек кој не обожава чоколадо, а токму мафините се нешто најсочно и најчоколадно. Тие се меки за да може секој да ги јаде. Овој понеделник Ве предизвикуваме да направите чоколадни путер мафини со квалитетниот Битолски путер крем. Путерот на Бимилк дава убава, мека и сочна текстура на мафините, затоа што содржи свежо млеко и претставува природен извор на млечни производи, јаглени хидрати и заситени масни киселини. Неговиот вкус го прави најдобар додаток за секое јадење.

Рецептот е достапен на следниот ЛИНК

На здравје!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by martinascooking (@martinascookingg)