Мафини со мак и вишни

Мафини со мак и вишни

Одличен спој од неодоливи состојки.

Состојки:

 • 240 гр брашно
 • 200 гр шеќер
 • 200 мл млеко
 • 120 гр путер
 • 1 шолја компот од вишни
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 1 лажица мелен мак
 • 1 лажичка сол
 • 2 јајца
 • кора од портокал

Начин на подготовка:

 1. Измешајте брашно, шеќер, прашок за печиво и сол.
 2. Во друг сад разматете млеко и јајца и додајте растопен путер, мак и изрендана кора од портокал. Направете вдлабнатина во смесата од суви состојки и во неа додајте ги влажните состојки.
 3. Добро измешајте и додајте вишни.
 4. Печете во калапи 25 минути на 200 степени.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта