Кремасто и фино јадење: Макарони во сос од тиквици

Кремасто и фино јадење: Макарони во сос од тиквици

Лесно, брзо и евтино. Ручек за целото семејство!

Состојки:

 • 200 гр кромид
 • 700-800 гр тиквици
 • 1 чешне лук
 • 1 домат
 • 500 мл неутрална павлака за готвење
 • малку кари
 • малку оригано
 • сол
 • бибер
 • 4 лажици масло
 • 600 гр тестенини
 • листови магдонос
 • пармезан
 • босилек

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко