Карамел колачиња

Карамел колачиња

Карамел колачиња кои ќе ги правите постојано!

Состојки:

 • 200 гр шеќер во прав
 • 200 гр мелени ореви
 • 1 лажица мармалад
 • 1 белка
 • 2 лажици рендано чоколадо
 • овошје од слатко

Состојки за глазура:

 • 50 гр путер
 • 50 гр бело чоколадо
 • 50 гр млечно чоколадо
 • лешници или ореви за украсување

Начин на подготовка:

 1. Измешајте шеќер со мелени ореви, додајте мармалад, белка и чоколадо.
 2. Од оваа маса правете топчиња и во средина ставете овошје од слатко.
 3. На пареа растопете путер со бело и млечно чоколадо. Секое топче набодете го на чепкалка, потопете го во глазура и од горе украсете со по еден лешник.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text