Збогатете го ручекот: Компир чорба за 20 минути

Збогатете го ручекот: Компир чорба за 20 минути

Доколку сакате пред главното јадење да изедете супа или чорба, овој рецепт добро ќе ви дојде.

Состојки:

 • 70 гр кромид
 • 140 гр моркови
 • 10 гр пашканат
 • 15 гр целер
 • 380 гр компири
 • сол
 • бибер
 • куркума
 • билни зачини
 • ловоров лист
 • магдонос
 • 1 л вода
 • кубети
 • маслиново масло
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте ситно кромид и морков, па продинстајте на масло во тенџере во кое ќе ја готвите чорбата. Исечкајте пашканат и целер па додајте во тенџерето. Налија малку вода па измешајте. Потоа додајте компир, бибер и куркума, па измешајте. Ставете ловоров лист па налијте литар вода. Кога ќе зоврие гответе уште 20 минути. Извадете го ловоровиот лист.
 2. Со миксер изблендирајте ја чорбата, може и во блендер. Зачинете по вкус.

   

 3. Послужете со кубети и маслиново масло.

Добар апетит!

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко