Катмер пита: Сочна и богата, освојува на прв залак

Катмер пита: Сочна и богата, освојува на прв залак

Чисто совршенство!

Состојки за кори:

  • 600 гр брашно
  • 1 лажичка сув квасец
  • 1 лажица сол
  • 30 мл масло
  • 300 мл топла вода
  • 200 гр растопен путер
  • 200 гр фета сирење за фил
  • 3 јајца за фил

Начин на подготовка:

  1. Замесете кори, развлечете, премачкајте со путер и правете облици. Потоа питата филувајте ја па премачкајте со жолчка. Печете на 180 степени 20-25 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко