Магично полнето печиво: Ова морате да го пробате

Магично полнето печиво: Ова морате да го пробате

Одлично за доручек или вечера…

Состојки за тесто:

 • 550-600 гр брашно
 • 40 гр свеж квасец
 • 1 рамна лажица шеќер
 • 300 мл млако млеко
 • 30 мл масло
 • 1 жолчка
 • 1 рамна лажица сол

Состојки за фил:

 • 2 чешниња лук
 • неколку листови блитва
 • 30 мл маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Активирајте квасец и замесете тесто. Оставете да отстои. Правете облици, потоа со изблендиран фил полнете. Премачкајте со жолчка и печете на 180 степени 25-30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко