Евтин и сочен: Прелиен колач со гриз, кокос и портокал

Евтин и сочен: Прелиен колач со гриз, кокос и портокал

Брз десерт кој ќе го обожавате!

Состојки за тесто:

 • 3 јајца
 • 200 мл јогурт
 • 100 мл масло
 • 3 лажици шеќер
 • 100 гр брашно
 • 100 гр гриз
 • 1 прашок за печиво
 • 70 гр кокос
 • кора од портокал

Состојки за прелив:

 • 200 гр шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • сок од портокал
 • 200 мл вода

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко