Питулици од готови кори: Поради овој фил се толку сочни

Питулици од готови кори: Поради овој фил се толку сочни

Пита готова за миг, сочна и вкусна.

Состојки за фил:

 • 300 гр ситно сирење
 • 2 јајца

Состојки за премачкување на корите:

 • 150 мл минерална вода
 • 60 мл масло
 • малку сода бикарбона
 • малку сол

Останати состојки:

 • готови кори

Состојки за прелив:

 • 3 јајца
 • 40 гр крем сирење
 • 30 мл минерална вода
 • 30 мл млеко

Начин на подготовка:

 1. Сирењето иситнете го, додајте јајца и соединете. Состојките за премачкување соединете ги. Секоја кора премачкајте ја, филувајте и правете облици. Потоа ставете прелив и печете на 180 степени 25-30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко