Млади компирчиња со павлака – брзо и вкусно

Млади компирчиња со павлака – брзо и вкусно

Вкус кој ќе го паметите…

Состојки:

 • 1 кг млади компирчиња
 • 200 гр кашкавал
 • 2 дл павлака за готвење
 • 1 дл млеко
 • 2 чешниња лук
 • сол
 • бибер
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Компирите кратко гответе ги во солена вода, исцедете и префрлете во намастен огноотпорен сад. Преку компирите ставете павлака, млеко, сечкан лук, па добро измешајте.

   

 2. Печете 20 минути на 200 степени. Извадете од рерна, посипете со рендано сирење, вратете во рерна и печете уште некоја минута.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко