Пилешки медаљони или уштипци – фантастичен рецепт

Пилешки медаљони или уштипци – фантастичен рецепт

Сите ќе ви бараат рецепт – месото подготвено на овој начин е совршено!

Состојки:

 • 800-900 гр бело пилешко месо
 • 4 јајца
 • 1 лажица сенф
 • 3 лажици масло
 • 1 лажичка оригано
 • 1 рамна лажичка кари
 • на врв на лажичка бибер
 • 1,5 лажичка сол
 • 1/2 лажичка лук во прав
 • 4 лажици брашно
 • 1/2 кесичка прашок за печиво
 • 200-250 мл масло

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди