Какао колач со јагоди

Какао колач со јагоди

Мек колач на брзина, овој пат со јагоди…

Состојки:

 • 500 гр јагоди
 • 5 јајца
 • 1/2 шолја шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 1/2 шолја масло
 • 2 шолји брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 2 лажици какао

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер и ванила. Додајте масло, брашно, прашок за печиво. Измиксајте. 
 2. Одвојте во шолја жолто тесто, а во остатокот измешајте какао. Ако згусне додајте малку вода. 
 3. Во плех со димензии 20х25 ставете го какао тестото, исечкани јагоди, па жолтиот дел од тестото. Печете во загреана рерна на 180 степени околу 40 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди