Брзо солено печиво полнето со сирење

Брзо солено печиво полнето со сирење

За доручек, ужина или вечера…

Состојки:

 • 20 гр квасец
 • 200 мл млеко
 • 2 јајца
 • 1 лажичка шеќер
 • малку сол
 • 450-500 гр брашно
 • 200 гр сирење за фил
 • 1 јајце за фил

Начин на подготовка:

 1. Растопете го квасецот во малку вода, додајте лажичка шеќер, па кога ќе надојде додајте млеко, брашно и сол и замесете меко тесто. Оставете покриено да порасне, па развлечете на 1 см дебелина и сечете на квадрати. Издробете го сирењето, додајте јајце и измешајте. Во секој квадрат на средината ставете фил. 
 2. Спојте ги аглите на средина да добиете облик на писма. Редете во намастен плех и покријте со крпа, па кога ќе нараснат премачкајте ги со жолчка и посипете со сусам. 
 3. Печете на 190 степени околу 30-35 минути. Покријте со крпа малку да отстои, па послужете со јогурт или кисело млеко.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт