Јадење со кое нема грешка: Рецепт за полнети тиквици

Јадење со кое нема грешка: Рецепт за полнети тиквици

Брз ручек, едноставна подготовка!

Состојки:

 • 90 мл масло
 • 2 главици кромид
 • 1 рендан морков
 • 2 лажички слатка зачинска пипер
 • 1 шолја ориз
 • 1 кг мешано мелено месо
 • малку сув зачин
 • малку сол
 • малку лук во прав
 • малку бибер
 • 1 јајце

Останати состојки:

 • тиквици
 • домати
 • домати пелати

Начин на подготовка:

 1. Филот испржете го и зачинете по вкус. Кога ќе се излди додајте едно јајце и убаво измешајте. Тиквиците измијте ги, исечете ги врвовите и издлабете ги, па полнете ги со фил. Затварајте со кругови домати. Ставете ги во намастен сад за печење и доајте домати пелати. Печете на 180 степени 45-50 минути.

Добар апетит!

Деталите за поготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

singlepost_text