Лешник коцки: Кремаст и сочен десерт

Лешник коцки: Кремаст и сочен десерт

Идеални за прослави, но и кога сакате да се засладите со совршен десерт.

Состојки за бисквит:

  • 8 белки
  • 300 гр мелени лешници
  • 300 гр шеќер

Состојки за крем:

  • 6 жолчки
  • 2 пудинга од чоколадо
  • 650 мл млеко
  • 200 гр шеќер
  • 250 гр путер или маргарин

Состојки за декорација:

  • 70 гр сечкани лешници за посипување

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Рецептура“:

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

singlepost_text