Кремпита торта со вишни: Засладете го летото со совршен десерт

Кремпита торта со вишни: Засладете го летото со совршен десерт

Фантастичен десерт, ќе го правите често!

Состојки:

 • 3 јајца
 • 100 гр шеќер
 • 60 гр брашно
 • 500 мл обварено млеко
 • 50 гр шеќер во прав
 • 100 гр рендано чоколадо
 • 400 гр кршени бисквити
 • 400 гр смрзнати вишни
 • 200 мл билна павлака

Начин на подготовка:

 1. Разматете жолчки со шеќер, додајте брашно и ставете во загреано млеко. Гответе на тивок оган додека не згусне. Изладете.

   

 2. Белките разматете ги со шеќер во прав, додајте крупно кршени парчиња бисквити, рендано чоколадо и вишни.

   

 3. Соединете ги двата фила и распоредете во калап. Изладете и украсете со разматена билна павлака.

Уживајте!

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди