Пилешки џигер со рижото

Пилешки џигер со рижото

Вкусно јадење, брза подготовка…

Состојки:

 • 200 гр пилешки џиегер
 • 200 гр интегрален ориз
 • 50-100 гр горгонзола
 • 2 праза
 • сол
 • зачин
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. Во тефлонска тава ставете пилешки џигер, ситно сечкан праз, малку сол и зачин.

   

 2. Пржете заедно и мешајте неколку минути додека џигерот не добие темно кафеава боја.

   

 3. Згответе интегрален ориз, процедете и додајте горгонзола. Испржете неколку минути за сирењето да се соедини и растопи. На крајот на пржењето додајте ситно сечкан магдонос.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко