Запечено пилешко со компири во павлака

Запечено пилешко со компири во павлака

Ако сакате мусака, тогаш сигурно ќе ви се допадне и ова јадење.

Состојки:

 • 1 пилешко филе
 • 4-5 компири
 • 2 лажици соја сос
 • 1 лажичка сенф
 • 2 лажици маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • рузмарин
 • зачин за пилешко

Состојки за прелив:

 • 6-7 лажици павлака
 • 3 јајца
 • малку млеко
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажичка маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • кашкавал или друго тврдо сирење

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко