Кори кои се топат во уста, а филот богат и сочен: Брза пита со мак

Кори кои се топат во уста, а филот богат и сочен: Брза пита со мак

Се подготвува многу едноставно…

Состојки:

  • 200 гр путер или маргарин
  • 200 гр шеќер
  • 1 цело јајце
  • 600 гр меко брашно
  • 1 прашок за печиво

Состојки за фил:

  • 400 мл млеко
  • 200 гр шеќер
  • 4 лажици гриз
  • 400 гр мелен мак

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text