Кремаст компир од рерна

Кремаст компир од рерна

Оваа верзија е вкусна и едноставна…

Состојки:

 • 1/2 кг компир
 • 500 гр павлака за готвење
 • 100 гр рендано гауда сирење
 • 50 гр пармезан
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Компирите излупете ги и тенко исечкајте ги. Додајте рендан пармезан, гауда сирење, сол и бибер. Добро измешајте и префрлете во тепсија,.

   

 2. Посипете со остатокот од сирењето и печете во рерна загреана на 180 степени половина час.

   

 3. Извадете, со лажица притиснете ги компирите и печете уште половина час.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко