Домашен, вкусен пудинг од гриз и овошје по желба

Домашен, вкусен пудинг од гриз и овошје по желба

Одличен десерт или меѓуоброк.

Состојки:

 • 600 мл млеко
 • 200 мл павлака за готвење
 • 70 гр гриз
 • 70 гр шеќер
 • 1 лажичка екстракт од ванила

Начин на подготовка:

 1. Млекото измешајте го со павлака и екстракт од ванила па ставете во тенџере да зоврие.

   

 2. Додајте шеќер и мешајте додека не се растопи. Додајте гриз и мешајте на слаб оган да згусне.

   

 3. Ставете во садови и оставете да се излади. Посипете со овошје по желба и уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко