Торта со слатко од боровинки и ванила

Торта со слатко од боровинки и ванила

Направете вкусна торта со боровинки.

Состојки:

 • 370 гр. какао кекси
 • 1/2 шолји слатко од боровинки
 • 1 банана
 • 1 пудинг од ванила
 • 500 мл. млеко
 • 5 лажици кафеав шеќер
 • 2 лажици мед
 • 100 гр. кисела павлака

Подготовка:

 1. Се ставаат 400 мл. млеко во шерпа, со кафеав шеќер, да се растопи.
 2. Се мешаат останатите 100 мл. со пудингот и се додаваат во врелото млеко со мешање.
 3. Се остава потоа да се лади кремот.
 4. Се меша павлаката со меди и се додава во оладениот крем.
 5. Се редат на калап кружен, ред кекси, па крем, па кругови банани и слатко од боровинки.
 6. Се прави така додека има фил и кекси.
 7. Се украсува по желба, се лади и служи.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории