Веднаш купете сочна лубеница – Какво богатство од здравје крие?

Веднаш купете сочна лубеница – Какво богатство од здравје крие?

Освежувачка, слатка и вкусна, лубеницата со сигурност е на врвот на листата омилени видови овошје.
Потекнува од Африка, а верувале или не има преку 500 вида лубеница.
Има 92 проценти вода во составот. Има само 80 калории на 100 грама, со што е диетална.
Има витамини Б и А, витамин Е, фосфор.
Таа е природен афродизијак, помага за лесно празнење, за смирување на нервите.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории