Јагода – Здравје во еден сочен плод

Јагода – Здравје во еден сочен плод

Јагодата е вкусна овошје, сочно и слатко, со многу здравје скрено во плодот.
Како и боровинките и малините, има малку калории и масти, диетална е и помага да слабееме.
Јагодите имаат јод, флавоноли, помагаат да се регулира нивото на шеќер, но се јадат умерено поради фруктозата во нив.
Богати се и антиоксиданси.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории