Солени палачинки – Деликатес за појадок, мезе или гости

Солени палачинки – Деликатес за појадок, мезе или гости

Солени паланчинки ко исе деликатес.

Состојки:

  • 1 кг. компир
  • 1 јајце + жолчка
  • малку путер
  • сол
  • малку брашно

Подготовка:

  1. Се варат компирите со лушпа.
  2. Се пасираат лупените компири, се додаваат жолчка и цело јајце, малку путер и сол.
  3. Ставете многу малку брашно да замесите тесто.
  4. Се прават палачинки кои се печат на масло на тава.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории