Тава која крчка во рерна: Макарони со спанаќ и јогурт

Тава која крчка во рерна: Макарони со спанаќ и јогурт

Брз деликатес кој содржи макарони со јогурт и спанаќ.

Состојки:

 • 500 гр. макарони
 • 500 гр. спанаќ
 • 1 л. јогурт
 • 300 мл. млеко
 • 3-4 јајца
 • 150 мл. масло
 • 1,5 лажички сол

Подготовка:

 1. Се премачкува тепсија.
 2. Се ставаат макароните во тепсијата.
 3. Се матат со жица јајцата со масло и млеко, сол, јогурт и убаво измиен и исечен спанаќ.
 4. Се меша се и се става врз макароните, па со фолија се печат на 220 степени на загреана рерна, 30 минути.
 5. Печете уште 10 минути без фолијата.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

singlepost_text