Брз и вкусен оброк: Омлет со печурки на поинаков начин

Брз и вкусен оброк: Омлет со печурки на поинаков начин

Вкусен омлет со печурки.

Состојки:

 • неколку јајца
 • малку павлака
 • сол
 • брашно
 • вргањ или шампињони
 • путер
 • кромид
 • магдонос
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Измешајте неколку жолчки, малку сол и брашно, додајте снег од белки и испечете.
 2. Исчистете ги печурките и динстајте ги на путер, кромид и магдонос, посолете и побиберете, па посипете со малку брашно. Кога малку ќе пожолтат додајте кисела павлака.
 3. Со печурките филувајте го омлетот до половина и прекријте го со другата половина. Прелијте со кисела пвалака и печете 6 минути во рерна.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо