Доручек кој ќе ве засити: Стар рецепт за качамак со коприва

Доручек кој ќе ве засити: Стар рецепт за качамак со коприва

Идеја за доручек или вечера…

Состојки за качамак:

 • 500-600 мл вода
 • 300-350 гр пченкарно брашно
 • сол
 • 50-100 мл масло

Состојки за прелив:

 • 400 гр коприви
 • 5-6 чешниња лук
 • сол
 • бибер
 • јаболков оцет
 • зачинска пиперка
 • мајчина душица
 • ким

Начин на подготовка:

 1. Обварете ги копривите во солена вода и процедете. Изгмечете лук со малку сол, па додајте исечкана коприва, масло, оцет и зачини.

   

 2. Во тенџере ставете вода, сол и масло и оставете да зоврие. Потоа намалете ја температурата, па постепено додајте пченкарно брашо и цело време мешајте. Гответе 20 минути. Во чинија ставете качамак, па преку прелив со коприва.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Валентина“:

https://youtu.be/tG9_U5qW6fg

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула