Вкусен шејк од банани и чоколадо

Вкусен шејк од банани и чоколадо

Направете вкусен банана шејк со чоколадо.

Состојки:

 • 1 банана
 • 1 лимон
 • 80 гр. чоколадо
 • 100 мл. павлака за готвење
 • 400 мл. бадемово млеко
 • 1 лажица мед
 • 1 лажиче цимет
 • 1 лажиче шеќер во прав
 • 1 лажиче ванилин шеќер

Подготовка:

 1. Се става бадемово млеко на оган со пасирана банана и мед.
 2. Се мати се заедно да се испасира.
 3. Се мати павлака во сад со шеќер во прав и цимет.
 4. Се додава ванилин шеќер, лимонов сок и се меша.
 5. Се става шејкот во чаша во која ќе ставите прво од чоколадото по краевите.

 

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка