Погачи од компири, шунка и сирење – Појадок кој брзо се прави

Погачи од компири, шунка и сирење – Појадок кој брзо се прави

Направете вкусни погачи од компири.

Состојки:

 • 1 кг. компири
 • 2 јајца
 • 200 гр. сирење
 • 100 гр. гриз
 • 100 гр. шунка
 • 1 шолја масло
 • сол и магдонос

Подготовка:

 1. Се лупи компирот, се сече и вари во солена вода.
 2. Се цеди и пасира, па се меша со јајцата, гриз, ситно сечен магдонос, сечени шунка и сирење.
 3. Се става сол и се прави како ролат, кој се сече на кругови.
 4. Се пржат на масло, па се ставаат на салфета да ја впие маснотијата.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка