Најдобар начин да ги искористите јајцата од Велигден: Направете вкусна салата

Најдобар начин да ги искористите јајцата од Велигден: Направете вкусна салата

Еве одличен начин како да ги искористите јајцата од Велигден.

Состојки:

 • 3-4 јајца
 • бело пилешко месо
 • 2 компири
 • 2 моркови
 • 4 кисели краставички
 • сок од лимон или јаболков оцет
 • 200 гр мајонез
 • малку грашок по желба

Начин на подготовка:

 1. Компирите, морковите згответе ги и исечкајте ги на коцки. Јајцата и пилешкото ситно исечкајте ги.

   

 2. Во чинија ставете компири, моркови, сечкани краствички, мајонез, сок од лимон и сечкано пилешко. Посолете и измешајте.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула