Колач со чоколадо и ореви – Бомбици или коцки од една смеса

Колач со чоколадо и ореви – Бомбици или коцки од една смеса

Направете вкусен колач со чоколадо и ореви.

Состојки:

 • 100 гр. чоколадо за готвење
 • 80 гр. маргарин
 • 1 лажица мед
 • 1 дл. сок по желба
 • 100 гр. мелени бисквити
 • 30 гр. сечени ореви
 • 30 гр. сусам

Подготовка:

 1. Се меша во сад истопено чоколадо со маргарин и мед, па се става природен сок по избор.
 2. Се меша, па се лади и се додаваат бисквити со ореви и пржен сусам.
 3. Се прави облик по желба, се лади и сече.
 4. Може да направите и бомбици од смесата.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка