Пица лепчиња – За појадок или вечера, децата ќе ви ги бараат секој ден

Пица лепчиња – За појадок или вечера, децата ќе ви ги бараат секој ден

Направете пица лепчиња.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 2 лажици кајмак
 • 200 гр. кашкавал
 • 100 гр. димепни пилешки гради
 • 1 леб
 • кечап
 • маргарин

Подготовка:

 1. Се сече лебот на тенки кришки, се матат јајца и се ставаат две лажици кајмак во јајцата, па смесата се соединува.
 2. Се подмачкува плех со маргарин и се редат кришките.
 3. Се премачкува лебот со јајца и кајмак се остава да впие.
 4. Се ренда кашкавал и се сече пилешкото месо, па се ставаат на лебот откако прво ќе ставите кечап.
 5. Се пече на 250 степени 8 минути.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории