Пазарска пита со месо од домашни кори

Пазарска пита со месо од домашни кори

Фантастична пита по оригинален рецепт!

Состојки:

 • 750 гр меко пченично брашно
 • 400-420 мл млака вода
 • 1 лажица сол
 • 200 гр путер

Состојки за фил:

 • 300 гр мелено јунешко месо
 • 1 средна главица кромид
 • 2 лажици масло
 • 2 лажици вода
 • сол
 • бибер

Состојки за прелив:

 • 1/2 лажица путер
 • 50 мл вода
 • прстофат сол

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула