Неодоливи кекси: Идеален десерт со кафе

Неодоливи кекси: Идеален десерт со кафе

Направете домашни кекси.

Состојки:

 • 100 гр путер
 • 100 гр шеќер во прав
 • 280 гр брашно
 • кора од лимон
 • 1/2 прашок за печиво
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 1 лажица какао
 • 1 јајце

Начин на подготовка:

 1. Путерот разматете го со шеќер, ванилин шеќер, додајте кора од лимон, јајце, брашно со прашок за печиво. Замесете глатко тесто.

   

 2. Поделете на два дела, во еден додајте какао во кое сте додале лажица млеко. Развлечете на 1/2 см и со калапи вадете кекси. Редете во плех и печете на 180 степени околу 15 минути.

Уживајте!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула