Куглоф со ореви и суво грозје: Проверен рецепт за колач кој лесно се прави

Куглоф со ореви и суво грозје: Проверен рецепт за колач кој лесно се прави

Проверен рецепт за одличен куглоф со ореви и суво грозје.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 1 чаша шеќер
 • 1 ванилин шеќер или 1 лажица екстракт од ванила
 • 1 чаша масло
 • 1 чаша јогурт
 • 1 чаша брашно Т400
 • 1 прашок за печиво
 • 1/2 чаша пченичен гриз
 • 1 чаша мелени ореви
 • 1 чаша суво грозје
 • 1 чаша сечкани ореви

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, па додајте шеќер и продолжете со матење додека не добиете смеса. Додајте масло, јогурт, екстракт од ванила, просеано брашно и прашок за печиво, гриз, мелени ореви, суво грозје и измешајте. На крај додајте сечкани ореви и измешајте.

   

 2. Калапот за куглоф намастете го и посипете го со брашно, па ставете ја добиената смеса. Печете на 200 степени 30 минути и оставете во исклучена рерна уште 10 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула