Солено пециво со сусам – Тестото брзо се прави уште од вечерта

Солено пециво со сусам – Тестото брзо се прави уште од вечерта

Направете солено пециво со сусам.

Состојки:

 • 125 гр. маргарин
 • 8 лажици млеко
 • 1 1/2 лажички сол
 • 2 кеси сода бикарбона
 • 1 лажица шеќер
 • 500 гр. брашно
 • 150 гр. сирење
 • сусам

Подготовка:

 1. Се мати маргарин со сол и шеќер и се додава млеко лажица по лажица.
 2. Се меси со брашно и сода.
 3. На крај се става ронето сирење.
 4. Се остава тестото покриено во ладилник 2-3 часа или преку ноќта.
 5. Се делат потоа топки, се развлекуваат на дебелина од 5 сантиметри и се сечат стапчиња.
 6. Се ставаат на хартија на плех и сепремачкуваат со изматено јајце и сусам горе.
 7. Се печат на загреана рерна на 180 степени додека не поруменат убаво.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории