Млечен и вкусен ванила крем за еклери

Млечен и вкусен ванила крем за еклери

Направете вкусен крем за еклери.

Состојки:

 • 500 мл. млеко
 • 2 јајца
 • 150 гр. шеќер
 • 75 гр. брашно
 • 2 кеси ванила
 • 200 мл. павлака слатка

Подготовка:

 1. Се става млеко да врие со шеќер.
 2. Се матат жолчките со брашно и малку млеко, па се става смесата во млекото на рингла.
 3. Се трга кога ќе се згусне и се става ванила.
 4. Се додава изматен снег од белки, па на крај матената павлака.
 5. Се полнат еклерите.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории