Колку долго се вари Басмати оризот?

Колку долго се вари Басмати оризот?

Басмати оризот е многу вкусен и здрав, и има правилен начин како се вари и подготвува.
Се вари откако ќе се измие, на претходно загреана рерна, 10-11 минути.
По варењето, се остава уште пет минути во врела вода и спремен е за консумација.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории