Сок од нане

Сок од нане

За да направите вкусен сируп од мента потребни ви се неколку сотојки. Сирупот послужете го со доста мраз и по потреба, додајте малку лимон за целосно освежување.

Состојки:

  • 1 л вода
  • 3 шолји мента
  • 3 шолји шеќер

Начин на подготовка:

  1. Ставете ја водата во лонец, па додајте мента и шеќер. Гответе додека шеќерот не се растопи и мешајте уште една минута. Оставете да се излади (околу 30 минути).
  2. Процедете го сокот во стерилизирана тегла и вашиот сируп е подготвен за да ја преземе улогата – најдобро летно освежување.

 

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула