Видео деликатес: Ролат пита полна спанаќ и сирење

Видео деликатес: Ролат пита полна спанаќ и сирење

Направете пита со панаќ и сирење по посебен рецепт.

Состојки:

 • ½ кг. тенки кори
 • 300 гр. спанаќ
 • 250 гр. сирење
 • 3 јајца
 • ½ прашок за пециво
 • масло

Подготовка:

 1. Се дроби сирењето и се меша со јајце, па прашок за пециво.
 2. Се вари и се сече спанаќот.
 3. Се додава во исрењето и се соединуваат со мешање.
 4. Се мататдве јајца со 30 мл. масло.
 5. Се отвара една кора и се премачкува со таа смеса со четка, па се става втора кора и пак се премачкува со смесата со јајца и масло. Корите се оставаат на страна.
 6. Се зема кора, се става од смесата со јајца, па фил. Се прави ролна.
 7. Така ќе направите 9 ролни.
 8. Се враќаат првите две кори во плех, па 4 ролни на нив. Се премачкува со јајцата, па горе се ставаат три ролни, па смеса со јајца па две ролни, па смеса с јајца па една ролна најгоре.
 9. Се прави ролат како на видеото и се премачкува со остатокот јајца.
 10. Се става сусам и семки по избор и се пече на загреана рерна на 200 степени околу еден час.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории