Запечени домати со моцарела и јајца – вкусен и здрав оброк

Запечени домати со моцарела и јајца – вкусен и здрав оброк

Овој оброк има малку калории, а полн е со витамини и неопходни нутриенти за почеток на денот. Лесно и брзо се спрема, а вкусот ќе ве воодушеви.

Состојки:

 • домати
 • млад кромид
 • 50 гр моцарела
 • 3 јајца
 • сол
 • бибер
 • мајонез
 • маслиново масло
 • кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Издлабете ги доматите, па ставете на дното исечкан кромид, а преку парче моцарела. Потоа додајте цело јајце, зачинете и изрендајте малку кашкавал.

   

 2. Намастете тепсија со маслиново масло, наредете доати и печете на 200 степени, 25 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text