Не ја правете оваа грешка по Велигден – Опасна е за здравјето

Не ја правете оваа грешка по Велигден – Опасна е за здравјето

Велигден е празник кога завршува големиот Велигденски пост и сите кои постеле може да уживаат во секаков вид храна без воздржување.
Сепак, многу треба да внимавате бидејќи ако одеднаш се прејадете, тоа моќе да доведе до тегоби, проблеми, па и труење со храна.
Внимавајте и не јадете повеке од две јајца, а исто така не правете грешка со тоа штп веднаш ќе јадете многу масна храна.
Не му правете шок на телото, полека навикнете го на храната која не сте ја внесувале.
Не се прејадувајте, јадете по малку и умерено и не ја чувајте храната повеќе од 2-3 дена. Потоа станува небезбедна за јадење.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории